Sürgülü Yangın Kapısı

Sürgülü yangın kapısı birçok kapı firması tarafından talebe göre üretilen ve kullanılan çeşitlerden birisidir. Genelde emniyet kilidi şeklinde kullanılan sürgü mekanizmaları genelde hırsızlık gibi art niyetleri önleme amacı taşırlar. Basit bir mekanizma olduğu için konutlarda da güvenlik amacıyla kullanılabilir. Yangın kapısının içeriden açılma özelliği olmasına rağmen sürgülü sistemler güvenliği güçlendirmek için kullanılmaktadır.

Özellikle uzun süre kullanılmayacak daire, bina ve atölyelerde dışarıdan içeriye girişi önlemek amacıyla hem sürgülü yangın kapısı hem de diğer önlemler alınabilmektedir. Böylece örneğin tatile gideceğiniz zaman da bu sürgü ile kapınızı kilitlemiş olursunuz. Ana kapılarda bulunan kilit sistemi yeterince güçlü olduğu için, içeriye girmek için yangın kapılarının zorlandığı görülür. Bu yüzden sürgüler ile kapıyı içeriden kilitleyip açılmasını zorlaştırmak hatta imkansızlaştırmak akla uygun bir çözüm gibi gelmektedir.

Sürgülü Yangın Kapısı İmalatı

Sürgülü yangın kapısı imalatı günümüzde tüm yangın kapısı firmalarının portföyünde bulunan üretim türlerinden birisi olarak göze çarpmaktadır. Birçok kapı türü gibi sürgülü yangın kapıları da TSE standartlarında üretilmekte, yönetmeliklerde belirtilen normlara uygun olarak imal süreci tamamlanmaktadır. Ardından montajda da ilgili mevzuata uygun olması açısından dikkatli bir çalışma yürütülür.

Yangın kapılarının kilitli olmaması gerektiği bilinse de çok önemli binalarda bu önlemlerin alınması gerekebilir. Bazı yangın kapılarında kancalı kilitler tercih edilirken bazılarında çoklu kilit sistemleri kullanılmaktadır. Bu aslında korunacak binanın çalışma alanına göre seçilmektedir. Sürgülü mekanizmalar bile aynı kapıda altta ve üstte olacak şekilde kullanılabilmektedir. Bundaki asıl amaç yangın kapısının zorlanmasına karşın çoklu direnç noktaları oluşturmak ve açılmasını önlemektir. Kasa türlerine göre zorlama ile açılabilecek yangın kapılarında sürgülü sistem ile güçlendirme sık kullanılan yöntemlerden biri haline gelmiştir.

Sürgülü Yangın Kapısı Özellikleri

Sürgülü yangın kapısı özellikleri arasında göze çarpan ve kullanıcıların en fazla beğendiği nokta güvenliktir. Kendi orijinal kilidi içeriden hafif bir dokunmayla açılabilme yeteneğine sahip olduğu için, dışarıdan zorlamalara karşın etkin bir koruma sağlamaz. Bu yüzden sürgülü yangın kapısı modelleri düşünülür ve firmalardan talep edilir. Firmalar ise tüm yangın kapısı türlerini anlatarak, sizin binanıza ve kullanıma amacınıza en uygun olanı teklif eder.

Yangın kapısı tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılacağı alan olmalıdır. Eğer hastane, AVM, okul veya yurt gibi merkezlerde kullanacaksanız çift kanatlı türleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca yüksek değerde ürünlerin ve materyallerin bulunduğu bir depo, müze veya müzayede alanında özellikle geceleri kimsenin bulunmadığı zamanlarda sürgülü yangın kapısı kullanılabilmektedir. Burada güvenliği sağlamak temel amaç olsa da kalabalık bir kitlenin ve güvenlik personelinin olduğu zaman aralıklarında sürgülerin açılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Sürgülü Yangın Kapısı Teknik Özellikleri - Türk Door

Sürgülü Yangın Kapısı Fiyatları

Sürgülü yangın kapısı fiyatları piyasa koşullarına göre belirlenebildiği gibi zaman zaman çeşitli kampanyalar ile de çeşitlendirilebilmektedir. Fiyat konusunda yetkili firma ile kapıların özelliklerini öğrenerek görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz. Fiyatların belirlenmesindeki en önemli unsurlar, kapıda kullanılacak malzeme, kapı ölçüleri ve istenen ek özellikler olmaktadır. Özellikle sürgülü yangın kapısı modellerinde hangi türden ek güvenlik önlemleri veya kilitleri istiyorsanız, fiyatları etkileyeceğini de bilmelisiniz.

Yangın kapıları problemli anlarda can ve mal kaybını önlediği için ve belki de binanın ömrü boyunca tek seferlik bir yatırım olacağı için, fiyatlardan çok güvenlik kriterlerine uymasını beklemelisiniz. Fiyatlar piyasa koşullarına ve uluslar arası market değerlerine göre değişebilir. Önemli olan sizin beklentinizi karşılaması ve binanızdaki yangın önlemlerine uyum sağlayabilmesidir. Bu konuda yangınla mücadele uzmanlarından fikir almanız tavsiye edilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Türk Door
Web Tasarım: Veli KARABOĞA

  • Hamide Mah Güller Sok B4 Çekmeköy/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.