Yangın Şaft Kapısı

Yangın şaft kapısı, alevlerin tutuşturduğu materyallerden ortaya çıkan zehirli gazların ve bunların dumanlarının güvenli bölgeye geçmesini önlemek için kapı türlerindendir. Başlayan yangından kurtulmak için kendini en yakın çıkıştan dışarıya kavuşturmak isteyen insanlar, çıkış esnasında takip ettikleri koridorlarda zehirli gazlara maruz kalabilmektedir. Bu yüzden yangın şaft kapıları yapılmakta ve yangın kapılarından geçişin daha güvenli olmasını sağlamaktadır.

Yangın kapısı türleri arasında en güvenli işleve sahip olan yangın şaft kapılarından hiçbir şekilde duman ve gaz sızıntısı olmamaktadır. Yangın binanın içinde çeşitli duman ve gazlar ile büyürken, şaft kapısının ardı ise tamamen güvenli olmaktadır. Bu nedenle çeşitli kimyasal maddelerle çalışan her türlü endüstriyel tesis için güvenli ortam oluşturmayı sağlamakta, yangın anında çalışanların ve personelin güvenli şekilde tahliye olmasına aracılık etmektedir. Yandığında yüksek oranda duman, gaz ve diğer tehlikeleri içeren malzemelerin depolandığı, işlendiği veya üretildiği alanlarda yangın şafta kapısının ne kadar önemli olduğu, gerçekleşmiş yangınlardan çıkarılacak dersler arasında olmaktadır.

Yangın Şaft Kapısı Nedir?

Yangın şaft kapısı son zamanlarda yangın riskini ve tehlikesini minimize etmek için kullanılan, zehirli gazları ve dumanları tutan, sızdırmayan, insanların geçişini güvenli hale getiren yangın kapısı türüdür. Bir yangın esnasında önemli olan can ve mal güvenliği sağlamak olduğu için, tüm yangın firmaları buna yönelik önlemler alırlar. Bu önlemlerin alınması için işletme sahiplerinin, kamu kurumlarının yetkililerinin, konut maliklerinin, apartman ve site yöneticilerinin deneyimli yangın firmaları ile görüşmesi gerekir.

Çoğu yerde şaft kapağı olarak da adlandırılan yangın kapılarının sızdırmazlık yeteneğinin güçlendirilmesi adına yapılan teknik çalışmalar sonuç vermektedir. Kullanıldığı her sektörde ve alanda başarılı bir koruma sağlayan yangın şaft kapıları sayesinde can kayıplarının önüne geçilmektedir. Yangınla mücadelede ana unsurlardan biri olan can kayıplarını önleme amacına harfiyen riayet etmektedir.

Yangın Şaft Kapısı Uygulama - Türk Door

Yangına Dayanıklı Şaft Kapağı

Yangına dayanıklı şaft kapağı da aynı işlevi gören ve gaz sızdırmazlık özelliğine sahip olarak kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Bu yüzden çoğu sektörde işlevini yerine getirmekte, işletme sahipleri tarafından övgü almaktadır. Sadece yangınlarda değil olası bir iş kazasında ortaya çıkan zehirli gazların da sızmasını önlediği için, arama-kurtarma ve tahliye çalışmalarına müthiş şekilde pasif destek verir. Profesyonel müdahale ekipleri tarafından güvenli bölge oluşturulmasına da katkı sağladığı için, yangın şaft kapıları mücadelenin dayanıklı unsurlarından biri olarak kabul edilir.

Yangın şaft kapısı yalnızca tahliyeyi sağlamak amacıyla kullanılmaz. Aynı zamanda olası bir yangın sırasında zarar görmesi tehlikeyi büyütebilecek odalar, tesisat üniteleri, depolar, elektronik paneller gibi alanlarda da kapı olarak kullanılmaktadır. Yangın başladığında elektrik tesisatından başka katlara ve odalara ilerlediği, başladığı kattan sonra diğer katları da tehlikeye soktuğu görülebilmektedir. Elektrik tesisatları içinde bu durumu önleyici bir çalışma yapılmamışsa, kablolar aracılığı ile yangın yayılabilmektedir. Bu yüzden ana birimlerin girişinde yangın şaft kapısı kullanmak önemlidir ancak tesisatların içine de yangının ilerleyişini durdurucu önlemler alınması hayatidir.

Yangın Şaft Kapısı Özellikleri

Yangın şaft kapısı özellikleri arasında ilk dikkat çeken unsur sızdırmazlık özelliğidir. Her yangın kapısı gibi şafta kapısının da teknolojik olarak desteklendiği bir üretim sürecinden geçtiği görülmektedir. İlk olarak gerekli sertifika normların uygun şekilde imal edildiği görülür. Profesyonel yangın kapısı firmalarının bu konuda öncü oldukları görülür. EN 1634-1 ana normlarına uygun olan yangın şaft kapısı, elektrostatik boya ile boyanmaktadır.

Farklı renkleri mevcut olup binanın mimari yapısına göre talep edilebilir. Kullanılan yangın fitili en yüksek kalitede olmaktadır. Modüler sistem ile üretilen ve monte edilen bir yapıya sahip olup uzun yıllar dayanıklı şekilde kullanılabilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Türk Door
Web Tasarım: Veli KARABOĞA

  • Hamide Mah Güller Sok B4 Çekmeköy/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.